Adam Słodowy, social media i analogowy wskaźnik

Posted on Posted in BLOG

W czasach nam współczesnych coraz bardziej brakuje nam prawdziwych osobowości i autorytetów. Ludzi  z dużą wiedzą, klasą, merytorycznych i charyzmatycznych. Lansuje się miernoty. Oczywiście, znajdziemy mądrych ludzi. Kiedy zajrzymy jednak w całkiem nieodległą przeszłość znajdziemy takich ludzi jakby więcej. Jednym z moich największych źródeł inspiracji był Adam Słodowy. Czasem nazywa się go polskim MacGyverem. Według mnie MacGyver mógłby u Adama Słodowego terminować i zdobywać kolejne zawodowe specjalizacje.

Chciałem niniejszym tekstem przypomnieć tę nietuzinkową postać i oddać osobisty szacunek. Chcę przybliżyć parę faktów przede wszystkim młodym ludziom. Tym, dla których świat nie istnieje bez Facebooka czy YouTube. Podejrzewam, że gdyby Adam Słodowy działał w czasach social media, jego zasięgi liczone byłyby w miliardach.

Pan Adam Słodowy skończył w grudniu 2016 roku 93 lata. Podobno nadal jest aktywny i twórczy. Zrealizował w latach od 1959 do 1983 roku 505 kultowych programów „Zrób to sam”. Teraz to nie do pomyślenia, ale sam pamiętam, że w trakcie programów dosłownie zamierały podwórka i nasze ulubione trzepaki. Ale wtedy social media nie funkcjonowały…

Zanim został gwiazdą polskiej telewizji, w latach 1939-1944 pracował w fabryce maszyn rolniczych. W latach 1950-1958 był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie. Kontynuował karierę wojskową na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, którą opuścił w stopniu majora. W 1959 roku trafił to telewizji publicznej i.. zaczęła się wielka historia, której nigdy nie zapomnimy.

Historia zaczęła się prozaicznie, Pan Adam konstruował i montował infrastrukturę sceniczną i techniczną. Ale to był epizod. Znamy go przede wszystkim jako autora kultowego programu „Zrób to sam”. Był także twórcą, o czym wiele osób nie wie, bajki „Pomysłowy Dobromir” i autorem książki dla dzieci i młodzieży „Lubię majsterkować”. Książka sprzedała się w nakładzie ponad 500 tysięcy egzemplarzy, została przetłumaczona na kilkanaście języków. Nieco mniej znaną pozycją była książka „Samochód bez tajemnic”.

time4mobi

Chyba najbardziej niezapomnianym dla nas wszystkim elementem tej historii, poza wiedzą, sposobem jej przekazywania, tombrem głosu był słynny, analogowy wskaźnik, jakim posługiwał się w każdym z programów.

wskaznik

Jak mawiał Pan Adam: „Przyjemny trud domowego majsterkowania nigdy się nie skończy. Majsterkowanie służy dalszym, szerszym celom. Przecież własnoręcznie zbudowany leżak czy fotel ułatwi nam wygodne czytanie książek. Własnoręcznie budowane lampy, półki, zasłonki i liczne inne sprzęty stworzą miłe wnętrza przystosowane do indywidualnych potrzeb wszystkich członków rodziny. Indywidualne cechy domu rodzinnego będą tak potrzebnym przeciwstawieniem uniformizmu świata zewnętrznego, w którym często człowiek służy technice, zamiast by technika służyła człowiekowi” (Majsterkowanie dla każdego; Wydawnictwa Naukowo-Techniczne 1979).

Pan Adam mieszka w Warszawie. Od lat z tą samą żoną, panią Bożeną. Młodszy syna robi karierę lekarską w USA, starszy syn w jest naukowcem (matematyka, fizykaa) w Australii.

Dariusz Adamczyk

 

P.S. W przygotowaniu niniejszego tekstu pomocne były mi zasoby serwisów Onet, Nostalgia.

Foto: Interia, TVP.

Dodaj komentarz