Sonda, Kurek, Kamiński, wiedza i nauka na mega poziomie

Posted on Posted in BLOG

Mam do dzisiaj w prywatnym archiwum zdjęcie z Andrzejem Kurkiem i Zdzisławem Kamińskim. Autorami programu Sonda. Poznałem ich wakacyjną porą w latach 80-tych. Przyjeżdżali na wakacje do dziadka mojej koleżanki z liceum do Krzyży nad Jeziorem Nidzkim. Nawet jak pływali na rowerze wodnym, rozmawiali  o nauce. Byłem w prawdziwej ekstazie…

Sonda, program legenda. Prowadzony przez dwie niesamowite osobowości. Zawsze energicznego i entuzjastycznego Andrzeja Kurka i sceptycznego Zdzisława Kamińskiego. Andrzej Kurek był z wykształcenia fizykiem. Zdzisław Kamiński ukończył Wydział Handlu Zagranicznego. Wielka wiedza, klasa, inteligencja, niesamowity dystans do siebie i skromność. Tak ująłbym to wszystko w paru słowach. Współtwórcami programu byli także, o czym nie można zapomnieć,  Wanda Konarzewska, Marek Siudym oraz Tomasz Pryć.

Dla mnie osobiście samo logo programu Sonda było mistyczne i wskazujące na niezwykłą zawartość i magię.  Logo stworzył Andrzej Kurek. Wykorzystał  chiński symbol Taijitu, znany u nas powszechnie jako Yin i Yang. Faktycznie, dwie niezwykłe osobowości Kurka i Kamińskiego przenikały się jak podstawowe pierwiastki taoistycznej filozofii i stanowiły nierozerwalną jedność.

sonda time4mobiPrawdziwą i do dzisiaj bardziej kojarzoną była czołówka programu Sonda. Bardzo nowoczesna i kreatywna jak na tamte czasu. Jej elementami były między innymi: lot sondy Mariner 5, podział jądra komórkowego z chromosomami, Płytka Pioneera na tle gwiazd czy zdjęcia satelitarne cyklonu i przebitka sztormu na morzu. Wszystko ilustrowane dźwiękami utworu Visitation M. Vickersa. Równie odjazdowego jak animacje i grafika. Utwór do przesłuchania jest tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=cRMwKREYgm4

musesc

Według dostępnych informacji powstało 488 odcinków Sondy, w tym 19 odcinków specjalnych. Audycja nadawana była przez Program 1 TVP od 8 września 1977 roku do 29 września 1989 roku. Każdy z odcinków poświęcony był jednemu, konkretnemu zagadnieniu z dziedziny nauki lub techniki. Ważną rolę odgrywała scenografia i poczucie humoru prowadzących. Do dzisiaj pamiętam odcinek, w którym Panowie byli przebrani za astronautów. Scenografia generalnie była dosyć skromna. Podejrzewam, że ze względu na budżet i nie znane wtedy pojęcie sponsora.

Autorką pierwszego pomysłu programu była Zofia Żukowska, a pierwszy odcinek prowadzili Andrzej Kurek i Wanda Konarzewska. W kolejnym odcinku pojawił się już Zdzisław Kamiński. No i zaczęła się legenda, która dla mnie trwa do dzisiaj. Ciekawostką jest, że materiały filmowe wykorzystywane w programie zdobywano za darmo. Pomagały ambasady, filmoteki), przedstawicielstwa handlowe, Oczywiście niezbędne były także kontakty osobiste w środowisku naukowym. Telewizja Polska zakupiła dla Sondy materiał w roku 1986, po emisji kilkuset programów.

Historia skończyła się 29 września 1989 roku. Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński zginęli w wypadku samochodowym w drodze z Krakowa do Raciborza. Skończyła się historia ziemska, legenda cały cały czas żyje. Z tego co wiem, nie tylko w moim sercu, a w sercach tysięcy moich rodaków. Wiem, że program jest reaktywowany na łamach Telewizji Polskiej. Mam duży szacunek do nowego prowadzącego. Za odwagę. Ale prywatnie doradziłbym, żeby dał sobie spokój. Nigdy nikt nie wygra z legendą prawdziwej Sondy oraz jej prowadzących: Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego.

Dariusz Adamczyk

 

W przygotowaniu tekstu pomocne były mi informacje z zasobów Wikipedia, TVP.

Grafika: TVP, Lk.astronautilus.pl

Dodaj komentarz