DayDream – czy Google zrobi rewolucję Virtual Reality?

Posted on Posted in PUBLIKACJE

Virtual Reality rozwija się dynamicznie. Prognozy rozpalają wyobraźnię producentów, inwestorów. Do gry wchodzą kolejni gracze, znane światowe marki. Facebook wydał 2 miliardy USD na zakup Oculus Rift. Samsung rozwija kolejną wersję Gear VR. Sony wprowadziło Projekt Morfeusz, na bazie którego posiadacze konsoli PS4 wejdą w nowe, multimedialne środowisko dzięki goglom VR. Prawdziwą rewolucję zapowiada Google. Platforma Daydream VR ma powtórzyć globalny sukces systemu Android. Premiera za kilka dni.

Daydream (https://vr.google.com/daydream) to produkt należącej do Google firmy Alphabet. To multimedialna platforma dystrybuująca produkty VR, VOD, gry mobilne. Partnerami są tacy potentaci jak: Hulu, Ubisoft czy właśnie Google ze swoim YouTube.

Daydream ma być w zamiarze produktem, który zrewolucjonizuje w najbliższych miesiącach obszar Virtual Reality. Cel Google to zbudowanie całego ekosystemu, który przyciągnie firmy developerskie (twórcy oprogramowania), producentów sprzętu i akcesoriów VR. Samsung i HTC już zapowiedziały produkcję smartfonów w pełni kompatybilnych z platformą Daydream. Technologia jest tu niezwykle istotna. W portfolio Daydream znajdzie się miejsce dla zaawansowanych gier czy aplikacji Video 360. To właśnie kompatybilność jest czynnikiem, który może stanowić barierę wzrostu. Daydream działa w oparciu o system Android 7.0 Nogaut. Firmy takie, jak: Samsung, HTC, ZTE, Huawei, Xiaomi, Alcatel, Asus, LG zapewniają jednak, że mają w ofercie dedykowane smartfony i zestawy akcesoriów w pełni kompatybilne z wymogami Daydream. Przykładowo, z platformą będą działać: Asus Zenfone3 Deluxe, ZTE Axon 7 czy Samsung S7.

Premiera Daydream odbędzie się w najbliższych dniach. Czy faktycznie nadchodzi wielka rewolucja na rynku Virtual Reality? Czy zostanie powtórzony sukces Androida? Odpowiedź poznamy pod koniec 2016 roku.

Dariusz Adamczyk

Grafika: Google/ Daydream

Dodaj komentarz