E-sport wchodzi do mainstreamu, pokona statystyki SuperBowl?

Posted on Posted in PUBLIKACJE

Z zaciekawieniem oglądałem wydarzenia związane z IEM Katowice 2016. Przyznaję, jestem zwolennikiem sportu w wersji live: biegi, walki, triathlon. Ale doceniam skalę zjawiska sportów elektronicznych. Jestem w końcu marketerem, analitykiem, zajmuję się technologiami. Mam też graczy w domu, mój syn namiętnie gra z kolegami z całego świata w League of Legends.

Przejrzałem sporo raportów dotyczących gamingu sportowego: Forbes, Newzoo, Deloitte Global. Statystyki są oszałamiające. W ciągu 2015 roku odnotowano 36 milionów stremingu wspomnianej gry League of Legends (wzrost o 33 proc. w stosunku do 2014). Na potrzeby największej ligi ESL One Tournament wynajęto i błyskawicznie wyprzedano wszystkie bilety w New York Madison Square Theatre. Przeciętny event w dowolnym miejscu na świecie gromadzi 40 tysięcy widzów i graczy.

Deloitte Global w Raporcie E-sports bigger and smaller than you think przewiduje globalne wpływy z E-sportu w 2016 roku na poziomie 500 miliardów USD (25 proc. więcej niż w 2015). Statystyki widzów i graczy w trakcie live eventów, biorąc pod uwagę rozwój technologii web& mobile przekroczą 150 milionów. Co ciekawe, statystyczne 0,82 USD generowane jest przez osobnika płci męskiej; 0,75 USD pochodzi od przedstawicieli pokolenia millenialsów (przedział wiekowy 18-34).

esport vs sport

 

 

 

 

 

Ciekawe dane przedstawia także Raport Newzoo. Według analityków zarobki generowane w sektorze E-sportu wyniosą 463 mln USD, do 2019 roku kwota wzrośnie do ok. 1,1 miliarda USD. Najszybszy wzrost – prawie dwukrotny, o 99,6 proc. – odnotował segment reklam sieciowych. W 2015 roku odbyło się 112 dużych wydarzeń, które wygenerowały przychód z biletów w granicy 20,6 mln USD, łączna pula nagród w tych zawodach wyniosła 61 mln USD, o 70 proc. więcej niż w poprzednim roku. 23 proc. światowego przychodu z E-sportu w w wysokości 160 mln USD wygenerują 2 kraje: Chiny i Korea Południowa (źródło: GryOnline)

Za światowymi trendami podąża Polska. Mamy 3 liczące się na świecie drużyny: Virtus.Pro, Vexed Gaming, Lounge Gaming. Stolicą naszego e-sportu są Katowice. Właśnie Katowice, od 4 lat, w trakcie Intel Extreme Masters, goszczą największe gwiazdy światowego e-sportu. Więcej danych n/t rynku polskiego wkrótce, jak tylko się pojawią J

Źródło: Gryonline, Deloitte, Newzoo

Grafika: Entrepreneurstank

Dodaj komentarz