Jak Elon Musk wykorzystuje Reddit do treningów Sztucznej Inteligencji

Posted on Posted in PUBLIKACJE

Wykorzystanie w działaniach zasięgowych i wizerunkowych platformy Reddit nie jest niczym nowym. Ale ze względu na specyfikę serwisu, nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza w obszarze Sztucznej Inteligencji. Ale dla Elona Muska, człowieka, który rzucił wyzwanie całemu światu, nie ma rzeczy niemożliwych.

Historia, którą chcę tu krótko i zwięźle przytoczyć, składa się z kilku integralnych elementów. Elon Musk jest właścicielem spółki OpenAI (https://openai.com). Firma działa w modelu non-profit w obszarze Sztucznej Inteligencji (AI- Artificial Intelligence). Specjalnie na potrzeby tej marki, prezes NVIDIA – Jen-Hsun Huang, przekazał super komputer DGX-1. Maszyna, według specyfikacji, ma moc 170 teraflopów (ciężko się ten wyraz odmienia w języku polskim), równoznaczną z mocą 250 „standardowych” serwerów. Zamiarem obu Panów jest systematyczne rozwijanie technologii AI na potrzeby ludzkości, bez konieczności generowania przychodu finansowego. Celem numer jeden było dotarcie do środowiska osób zainteresowanych rozwojem Sztucznej Inteligencji i edukacja w zakresie praktycznego wykorzystania DGX-1.

Ze względu na specyfikę projektu zdecydowano się na wykorzystanie w działaniach zasięgowych i edukacyjnych serwisu Reddit. Serwis nie jest liderem w obszarze serwisów społecznościowych, ale wszyscy aktywnie z niego korzystający doskonale znają jego zalety i przewagę. Trudno o znalezienie serwisu z tyloma profesjonalnymi, branżowymi grupami i forami dyskusyjnymi. Zwłaszcza w tematach związanych z technologiami informatycznymi. Właśnie ten background został potraktowany jako najważniejsze kryterium.

Jakie są przewidywane efekty kampanii? Zainteresowanie projektem jest ogromne. Jak można się domyślić, od początku sprawdzane są też możliwości DGX-1. Analitycy z OpenAI zakładają, że komputer będzie musiał przetworzyć i przeanalizować w ciągu kilku miesięcy około 2 miliardów komentarzy. Celem analizy, poza treningiem w zakresie korzystania z modułów zintegrowanych z DGX-1, jest poznanie możliwości technologicznych, zachowania i reakcji ludzi na zadawane tematy oraz….coś, o czym wie tylko sam Elon Musk.

Dariusz Adamczyk

 

Źródło/ Foto: Futuristic

Dodaj komentarz