Mobilna gospodarka i ekonomia 2017

Jak do roku z dużą niecierpliwością czekam na Raport Mobile Economy by GSMA. Właśnie ukazała się edycja 2017. Przejrzałem dokładnie. Liczby robią wrażenie. Chociaż trzeba przyznać, niektóre dane są zaskakujące. Ale to zrozumiałe, rynek mobile nie będzie wiecznie na fali wznoszącej.

Na koniec 2016 roku liczba użytkowników telefonii komórkowej wyniosła 4,8 miliarda. Całkiem sporo, to dwie-trzecie ludności świata. Według szacunków, w ciągu najbliższych trzech lat, liczba wzrośnie do 5,7 miliarda. Jeszcze większe wrażenie robi wartość aktywnych kart SIM. W 2016 roku liczba wyniosła 7,9 miliarda. W 2020 roku będzie to już prawie 10 miliardów. Penetracja rynku wynosi 100 proc, za 3 lata wzrośnie do 112 proc.

Dosyć imponująco przedstawia się liczba smartfonów, jest ich aktualnie na rynku około 4 miliardów. Do końca 2020 roku będzie już 5,7 miliarda. Wartość ruchu wynikającego z transferu usług, produktów mobilnych wzrośnie w okresie 3 lat o wartość 45 proc. Mocno wzrośnie wskaźnik tak zwanej adopcji urządzeń smartphone (można to w dowolnym tłumaczeniu zdefiniować jako stopień wykorzystania tych urządzeń w poszczególnych kategoriach życia i biznesu). Wartość ta wzrośnie z 65 proc. w 2016 do 75 proc. w 2020 roku. Od razu trzeba zwrócić uwagę na jeden aspekt. Rośnie stopień adopcji, ale maleją przychody generowane z jednego użytkownika komórkowego. Swoje robotę wykonują bezpłatne serwisy social media, Messengery, sieci WiFi.

Moją uwagę zwróciła nowa kategoria: innowacyjne zastosowanie usług i produktów mobile. Segmenty, kategorie biznesowe i społeczne, które notują wysoki stopień wzrostu, to między innymi:

  • Systemy powiadamiania przed sytuacjami kryzysowymi, alertami pogodowymi, trzęsieniami ziemi, konfliktami wojennymi
  • Dostęp do nowych usług: bankowość, poszukiwanie pracy w rejonach objętych wysokim stopniem wykluczenia cyfrowego
  • Podniesienie poziomu życia (nowe miejsca pracy), realny wpływ na poprawę polityki społecznej
  • Usługi z kategorii zdrowie, styl życia, dostęp do niezbędnej wiedzy medycznej za pośrednictwem sieci mobile

Pełna wersja Raportu dostępna jest tutaj: http://www.gsma.com/mobileeconomy/

Dariusz Adamczyk

Dodaj komentarz